Spirálová dynamika

12.01.2024

Díky Životním mapám® a manželům Kopsovým jsem se dostala k Spirálové dynamice. Je to velice zajímavý výzkum několika vědců o vývoji lidstva a stojí za přečtení.

Spirálová dynamika vývoje lidstva je koncept v psychologii, který předpokládá, že lidská přirozenost není neměnná a že lidé jsou schopni, jsou-li nuceni okolnostmi, přizpůsobit se svému prostředí vytvořením nových, složitějších, koncepčních modelů světa, které jim umožní zvládnout nové. problémy. Tento koncept byl vyvinut Donem Beckem a Christopherem Cowanem na základě nově vznikajících cyklických úrovní existence teorie Clare W. Gravesové.

Model Spiral Dynamics konceptualizuje osm úrovní stále složitějších systémů lidských hodnot (neboli Memes) sestávajících ze souborů pohledů na svět, preferencí a účelů. Každá úroveň představuje nový vývoj ve způsobu interakce lidí ve společnosti.

HubPage https://www.smartliving365.com
HubPage https://www.smartliving365.com


Jednotlivé vrstvy - patra - memy:

1. úroveň (béžová) je snadno splnitelná: jen jíst a spát (sex je také součástí této úrovně).

2. úroveň (fialová) zahrnuje magii a pověry. To je, když rádi sledujeme Harryho Pottera nebo Pána prstenů, ale také když se někteří lidé zajímají o astrologii, horoskopy, paranormální jevy, jsou pověrčiví ohledně čísla 13 (nebo 4 ve východní Asii), myslí si, že mají reálnou šanci vyhrát v loterii nebo že homeopatie funguje... Potřeba uznání od vnitřní skupiny (rodiny, kmene, společnosti) je zakořeněna ve fialovém memu. Díky tomu se cítíme dobře, když dostáváme medaile nebo ceny.

Znovu v nás probudíme 3. úroveň (červená), když sledujeme filmy nebo seriály o Vikingech, spartských válečnících, samurajích nebo jakémkoli jiném kultu válečníka, který není rozrušen smrtí a je ochotnější zemřít, než cítit hanbu ze ztráty nebo bytí. viděn jako slabý. Červený mem nás nutí hrát násilné videohry nebo fantazírovat o tom, že jsme římským císařem. Červená není vždy násilná. Je zakořeněna v okamžitém uspokojení a užívání si teď bez přemýšlení o důsledcích (pro sebe nebo pro ostatní). Být v červeném memu je také divoká párty, tanec, opíjení se, kouření, braní drog...

4. úroveň (modrá) je o sebeovládání, poslušnosti a respektu k pravidlům. Historicky to bylo často vynucováno moralistickými náboženstvími. Ale v práci žít modrým memem často znamená být v hierarchii, plnit rozkazy a prosazovat pravidla. Může to být vládní byrokracie, být běžným zaměstnancem ve velké společnosti, pracovat v nemocnici nebo být v policii nebo v armádě. Velká část populace ve vyspělých zemích se dále než tuto úroveň nedostane. Pro ty nahoře by fantazírování zpět o modré úrovni mohlo být jen sledováním policejních procedurálních a právních dramat.

5. úroveň (oranžová) je o osobním úspěchu a pokroku. Aktivizujeme ji tím, že se učíme o vědě, snažíme se rozvíjet nové podniky a technologie, investujeme do kapitalistické ekonomiky, bohatneme a nakupujeme materiální statky, které tyto trhy nabízejí. Dokonce i lidé ve vyšších úrovních spirály stále cítí tyto potřeby.

6. úroveň (zelená) usiluje o harmonii s přírodou a v rámci lidských společností. Je relativistický, spravedlivý a rovnostářský. Aktivujeme ji, když začneme méně pracovat, abychom zlepšili kvalitu našeho života a času stráveného s rodinou a přáteli, když se zajímáme o jiné kultury a názory, když recyklujeme a snažíme se snížit naši uhlíkovou stopu, když podporujeme družstva , věnujte svůj čas/znalosti pro veřejné blaho prostřednictvím vzájemné produkce (např. Wikipedie), vývoje svobodného softwaru (např. Linuxu) nebo prací na projektech hromadné spolupráce, kdy podporujeme udržitelné investice, kupujeme produkty Fairtrade...

7. úroveň (žlutá) je definována neustálým učením a sebezdokonalováním. Na rozdíl od oranžové fáze to ale nedělá proto, aby z toho měl finanční zisk. Cílem je sdílet své znalosti se světem a učinit svět lepším místem. Jednotlivci žlutého memu mají flexibilní mysl a používají nástroje všech předchozích úrovní, když se jim to hodí. Sdílejí idealismus zelené, ale s přízemnějším, rozhodnějším a účinnějším přístupem oranžové. Jejich hledání pravdy může připomínat modrý mem, ale jsou si vědomi svých limitů i limitů ostatních. Žlutý meme jedinec přizná, že neví všechno, a zdrží se vyjadřování názorů na témata, kde jsou tyto znalosti nedostatečné. Svět je humanocentrický místo etnocentrický nebo egocentrický.


8. Tyrkysová (holistická/propojená) Globální kultura myšlení, kolektivní individualismus, kolektivní inteligence.

Poháněni mírem, harmonií, klidem. Úrovně spirální dynamiky v historii

Univerzální holistický systém, holony/vlny integračních energií; spojuje cit s věděním; více úrovní propletených do jednoho vědomého systému. Univerzální řád, ale živým, vědomým způsobem, nezaložený na vnějších pravidlech (modrá) nebo skupinových vazbách (zelená). "Velké sjednocení" [T.O.E.] je možné teoreticky i ve skutečnosti. Někdy zahrnuje vznik nové spirituality jako sítě veškeré existence. Tyrkysové myšlení využívá celou Spirálu; vidí více úrovní interakce; detekuje harmonické, mystické síly a všudypřítomné proudové stavy, které prostupují jakoukoli organizací. 0,1 procenta populace, 1 procento moci.


Volně přeloženo, celý originální článek najdete na:

https://www.eupedia.com/psychology/spiral_dynamics_the_evolution_of_human_cultures.shtml